Depresyon

Depresyon günümüzde oldukça sık görülen ve kişinin işlevselliğini ciddi derecede bozabilen bir ruhsal hastalıktır. *Çok üzgünüm, depresyonda mıyım? Hayır, her keyifsizlik depresyon demek değildir. Hayatın içinde keyifsizlik gayet doğal bir duygu olup depresyonda kişi en az iki hafta boyunca günün çoğunda şikayetleri süreklilik gösterir.

 

Neler olabilir bu şikayetler?

Depresyonda, keyifsizlik, çökkün duygudurum, isteksizlik, ilgi kaybı, hayattan zevk alamama, dikkat problemleri, unutkanlık, iştah ve uyku değişiklikleri, değersizlik / suçluluk düşünceleri, intihar düşünceleri gibi şikayetler beklenir.

 

Depresyon klinik açıdan hafif-orta ve ağır depresyon olarak ele alınır. Hafif-orta depresyonlar antidepresan tedavi ve/veya psikoterapilerden fayda görürken depresyon şiddeti arttıkça antidepresan tedaviye olan gereksinim artmaktadır.

 

Yaşamın içinde bazı dönemler depresyon açısından özel olup detaylıca değerlendirilmeye ihtiyaç duyulabilir. Gebelik dönemi ve sonrasındaki süreç (peripartum dönem), adölesan dönem ve yaşlılık dönemi kendine has özellikleri ve riskleri barındıran dönemlerdir.